KATILIMCILAR

Prof. Dr. NEVZAT TARHAN

1952 yılında Merzifon’da doğan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 1969 yılında Kuleli Askeri Lisesini, 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. GATA stajı, Kıbrıs ve Bursa kıta hizmetinden sonra 1982 yılında GATA’da Psikiyatri uzmanı oldu. Erzincan ve Çorlu’da hastane hekimliği sonunda GATA Haydarpaşa’da yardımcı Doçent (1988) ve Doçent (1990) oldu. Klinik direktörlüğü yaptı. Albaylığa (1993) ve Profesörlüğe (1996) yükseldi. 1996-1999 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğretim üyeliği ve Adli Tıp Kurumunda bilirkişilik yaptı. Kendi isteğiyle emekli oldu.1998 yılında Memory Center of America’nın Türkiye temsilciliğini aldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, iman ve bilimi, fikir ve düşünce hayatında birleştirmeyi başarmış ve sonuçlarını da şahsi ve sosyal hayatına taşımış bir ilim adamıdır. Uzun yıllar büyük emekle ve araştırmalara dayanarak sürdürdüğü psikiyatrik uzmanlığındaki bilgilerini, 40’ın üzerinde SCI sınıfı dergilerde olmak üzere ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış 100’ün üzerinde araştırma makalesine aktarmıştır. Bu eserleri sayesinde Türkiye’de hem görsel hem de yazılı basında takip eden büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Çalışmalarını çok büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle gerçekleştirir. Küçük çaplı bir işten, büyük uluslararası bir projeye kadar aynı itinayı ve emeği harcayan bir şahsiyettir. Başladığı projenin araştırma aşamasında bir öğrenci sorumluluğu ve heyecanı taşırken, o projenin sunumunda ise uzun yıllar biriktirdiği bilgi, tecrübe ve irfanıyla birlikte karşısındakilere aktarır. Bütün tecrübesini muhataplarına, insan psikolojisini de çok iyi bilmenin desteğiyle sunmayı başarır.

Çalışkanlığının ve başarılarının temelindeki ana etken hayat felsefesi ve imanî bakış açısıdır. Dünya ile sınırlı olmayan, hem dünya hem de ahireti kapsayan hayat görüşü onu her işi gerçekleştirirken Yaratıcısının huzurunda olduğu bilincinden kaynaklanmaktadır. Bu da onun tahkike, gözleme ve ispata dayanan iman esaslarını kâinatın (evrenin) şahitliğinde bilimi ele alarak Allah’ın evrende yansıyan özellikleriyle bağlantısını kurarak okuyucularının önüne sunmasıdır. Kâinat ile Kur’an’ı birbirini destekler şekilde anlatmayı başaran nadir ilim adamlarındır. İlim adamı kimliğini hayatına indirgemeyi başarmanın yanı sıra öğrendiği hakikatleri başkalarına taşımayı, nakletmeyi kendisine şiar edinmiştir.

Bu farklı bakış açısının temellerinin kaynağı, gençlik yıllarından beri okuduğu ve hayatına rehber ettiği Kur’an-ı Kerim’dir. Hayatın manasını ve varoluşu sorgulayan genç insanlar gibi o da üniversite yıllarında “Tesadüfi varoluş, Hayatın anlamı, Darwinizm, Kötülükler neden var, Din ihtiyacı, İnanmanın Psikolojisi, Ölümden sonra yaşam var mı, İnsanın akıl ve ruhu nasıl doyum sağlar?” gibi sorulara, Kur’an’dan açıklamalarla ve ilmi araştırmalarıyla da ispatlayarak okuyucularıyla paylaşmıştır.

Psikiyatri uzmanı olması hasebiyle toplum hayatını da yakından gözlemleyen Tarhan, sosyal yaşamın doğru analizini yaparak “Toplum Psikolojisi”nin önemine her daim medyada değinmektedir.

Özellikleri yukarıda yazdıklarımızla sınırlı olmayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan her zaman insana yatırımı hedef almıştır ve maddi-manevi kaynaklarını bu yönde kullanmıştır. Bütün yaptıklarına toplumun çoğunluğu da şahit olmaktadır. Ömrünün sonuna kadar da aynı hedefleri imani bakış açısı altında sürdüreceğini davranışlarıyla ve icraatlarıyla ifade etmektedir.

Halen; Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü ve Türkiye’nin ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Dr. MOSHE SZYF

Moshe Szyf epigenetik alanında öncülerden biridir. Szyf’in laboratuvarı, otuz yıl önce DNA metilasyonunun (epigenetik mekanizma) kanser ve diğer hastalıklarda etken olduğunu ileri sürdü ve hayatın erken dönemlerinde “sosyal çevrenin” DNA metilasyonunu değiştirebileceğine dair ilk kanıtı sundu.

Szyf doktora derecesini İbrani Üniversitesi’nden aldı, Harvard Tıp Okulu’nda Genetik alanında çalışmalar yaptı,. Şu anda James McGill Profesörlüğü ve GlaxoSmithKline-CIHR Farmakoloji Kürsüsü başkanı olarak görev yapmaktadır. McGill’de Sackler Enstitüsü’nde Epigenetik ve Psikobiyoloji kurucu üye olarak görev yapmaktadır.

Dr MICHAEL SKINNER

Michael Kirtland Skinner, epigenetik alanında uzmanlaşmış bir ABD’li biyologdur.

1977’de Portland’daki Warner Pacific College’den mezun oldu. 1979’da Portland Üniversitesi’nde master yaptı. Reed College’da kimya doktorası yaptı, ardından , 1982 yılında Washington Eyalet Üniversitesi’nde biyokimya ve 1984 yılına kadar Toronto Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Oxford University Press tarafından yayınlanan Environmental Epigenetics dergisinin Genel Yayın Yönetmenidir. Washington Üniversitesi’nde Skinner Laboratuvar’ı kurmuştur.  TED’de yaptığı, Genlerimizdeki Atalarımızın Hayaletleri adlı konuşması ile dikkatleri çekmiştir.

Dr. CEM KEÇE

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Azerbaycan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda “Psikiyatri İhtisası”yaptı. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nde “Aile Danışmanlığı” eğitimi aldı. Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Psikolojik Danışma ve Rehberlik” üzerine Yüksek Lisans yaptı. Prof. Dr. Vamık VOLKAN’dan Prof. Dr. Cengiz GÜLEÇ‘ten“psikanalitik psikoterapi eğitimi” ve “psikanalitik psikoterapi süpervizyon”u aldı. Prof. Dr. Cengiz GÜLEÇ‘ten 2000 Saatlik “Psikoterapi Eğitim Uygulama ve Psikoterapist Yeterlilik Sertifikası” aldı.

ABD’deki en önemli, dünya çapında en nüfuzlu psikiyatrların üye olduğu Amerikan Psikiyatri Birliği (American Psychiatric Association; APA)’ne,Amerika Psikoloji Derneği (American Psychological Association; APA)‘ne, Avrupa Psikiyatri Birliği (European Psychiatric Association; EPA)‘ne ve Alman Psikiyatri Psikoterapi ve Psikosomatik Sağlık Derneği (The German Association for Psychiatry, Psychotherapy and Psychosomatics – DGPPN)’ne üye oldu.

1990’dan bu yana, “cinsel sağlık bilimi ve cinsel reform” konusunda üstün hizmetlerde bulunanlar için German Society for Social Scientific Sexuality Research (DGSS) tarafından verilen “Magnus Hirschfeld Madalyası” ile 2014 yılında ödüllendirilen ilk Türk psikoterapisti oldu.

2000 yılında Türkiye’de cinsel terapi, evlilik terapisi ve psikoterapi mesleğinin ayrı bir meslek örgütü olarak kabul edilmesini sağlamak ve kişilere, ailelere ve organizasyonlara psikolojik ve kurumsal hizmetler vermek amacıyla Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) ve Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER)’ni kurdu ve Türkiye’de psikoloji alanında, sivil toplum hizmetlerinin yaygınlaşmasını, kurumsallaşmasını sağlamak için mücadele etti. Halen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED)’nin genel başkanlığını ve Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER)’nin başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.

Doç. Dr. GÜLSEN MERAL


1971’de Sakarya’da doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi İstanbul’da bitirdi. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazandı. 1994 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitimini tamamlayan Meral, 1994-96 yılları arasında Tokat’ın Sulusaray ilçesinde hekimliğe ilk adımını attı. 1996 yılında tıpta uzmanlık sınavını kazanarak Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları dalında uzmanlığını yapmaya hak kazandı. 2001 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayan Meral, 5 yıl boyunca Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Semt Polikliniği’nde uzman hekim olarak görev yaptı. 2006 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başhekim yardımcısı olarak görev yapan Meral, bu değişiklikle birlikte yöneticilik hayatının ilk adımı attı ve ardından aynı yıl içerisinde Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi’ne Başhekim olarak atandı. 2007-2008 yılları arasında Beykent Üniversitesi’nde Hastane ve Sağlık Yönetimi üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2008 yılında yeni görev yeri olan Kağıthane Devlet Hastanesi’ne atandı ve halen burada Başhekim olarak görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda akupunktur, beslenme felsefesi nutrigenetik, epigenetik üzerine hizmet vermektedir. Meral, evli ve 2 çocuk annesidir. 

Dr. ÖZGÜN BAŞARAN KAYA

1980 Temmuz’unda Kars/Arpaçay’da doğdu. İlk ve ortaokulu orada tamamladıktan sonra Sakarya’da Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesinde okudu. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne başladı. 2005 yılından beri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları dünyasında. 2014 yılında Homeopati Derneği’nin düzenlediği ECH (European Commitee for Homeopathy) standartları doğrultusunda ki homeopati eğitimini tamamladı. 2015-2017 yılları arasında Homeopati Derneği’nin yönetim kurulu üyeliği yaptı. Uluslararası Homeopatlar Birliği (LMHI) üyesi ve Homeopatik Tıp Derneği kurucu üyesi olup özellikle homeopatinin akut kullanımları ve sertifikalı homepati eğitimlerinde eğitmen olarak homeopati üzerine eğitimler vermektedir. Yaklaşık 15 senedir çeşitli platformlarda doğal yaşam, ekoloji ve sağlık, ayrıca doğal ebeveynlik temalı konuşmalar yapmaktadır. Homeopati ve kuşaklar arası aktarım üzerine sunum yapacaktır.

Doç. Dr. SELMA DÜZENLİ

İlk-ve Ortaöğrenimini Almanya’da tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Psikiyatri İnternlik stajını İngiltere’de tamamaladı. Yine Atatürk Üniversitesinde Tıbbi Biyoloji ve Genetik Doktorasını tamamladı. Doktora çalışmalarının bir kısmını Almanya’da tamamladı. Doktora çalışmasının sonuçları wikigenes sitesinde yayınlanmıştır. Halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Tıp Fakültesinde Tıbbi Genetik Anabilim Dalında Öğretim Üyesidir. Birçok Uluslararası ve ulusal bilimsel makalesi, atıfları, projeleri, sözlü bildirileri bulunmaktadır. Nadir genetik hastalıklar, farmakogenetik, nutrigenetik ve epigenetik ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

Özellikle genetik geçişli hastalıklara, genelde ise tüm hastalara yardımcı olabileceğini düşündüğü farklı tedavi konularına ilgi duymaktadır. Kendisinin Akupunktur, Ozon Terapi ve Schüssler Tuzları ile teşhis ve tedavi sertifikaları bulunmaktadır. Kongrede ‘Genetikten ibaret değiliz’ konulu bir konuşma yapacaktır.

Uzm. Psikolog ve Terapist BETÜL DEMİRKIRAN

15.05. 1979 yılında doğdu. Lise öğrenimini meslek lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisansını Uygulamalı Psikoloji bölümünden tamamlayarak uzmanlığını çocuklardaki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu hastalığında çocukların ebeveynlerinin kendi çocukluk travmalarının etkisi üzerine yapmaktadır. Cised bünyesinde Cinsel terapi ve Aile/çift terapisi eğitimlerini tamamladı. Yine Cised bünyesinde psikoterapi eğitimine devam etmektedir. Klinik Psikolog Mark Wolynn’den Miras aile travmaları ve çözüm yolları eğitimini aldı. Dr Claude Sabbah’ın yetiştirdiği eğitimcilerden biri olan Isabelle Benarous’tan Bioreprogramming adlı, hastalıkların duygusal ve zihinsel sebepleri ile nesillerarası aktarımın rolünü içeren biyolojiyi yeninden programlama eğitimleri aldı. Vianna Stibal’den İsviçre ve Atina’da Theta Healing Eğitmenlik eğitimini aldı.  Bach Flowers Enstitüsü onaylı Bach Çiçekleri Terapisi eğitimini aldı. Şu an fiziksel hastalıklar alanında destek terapisi uygulamaktadır ve kişilerin kendilerini iyileştirmesini sağlayan teknikleri öğreten eğitimler vermektedir. Terapi Günlükleri ve Duygusal İyileşme adlı iki kitabı bulunmaktadır.Kongre’de ‘Nesiller arası aktarım ve ruh sağlığımız’ konulu bir sunum yapacaktır.